Kaki – pokrm Bohů

Kde se vzalo, tu se vzalo, posledních pár let se na pultech našich obchodů objevuje v podzimním a zimním období ovoce s názvem kaki nazývané také pokrm bohů. Odkud pochází a jak se vlastně konzumuje? Seznamte se s božským kaki Permision Bouquet.

Odrůda Permision Bouquet je také obchodním názvem a toto kaki  a sklízí se ručně pouze na jediném místě na světě a tím je španělská Valencie, kde byl tento druh také vyšlechtěn. Ostatní druhy kaki se pak pěstují převážně v Číně a Japonsku odkud toto ovoce pochází.  Kaki Permision Bouquet  má zářivou a lesklou oranžovou barvu, tvarem se podobá broskvi nebo rajčeti. Chuť připomíná broskev v kombinaci s melounem a medem. Ohromit vás můžete také lehká vůni vanilky. Velikost kaki je okolo 6-9 cm a jeden plod dosahuje váhy 200 až 400 gramů.

Kaki obsahuje velké množství vitamínu A, vlákniny a aminokyselin. Dále je zdrojem fosforu a lykopenu. Kaki díky svému složení pomáhá posilovat imunitní systém a metabolismus, pomáhá zmírňovat stres a nervozitu, snižuje hladinu cholesterolu v krvi.  Přispívá ke zdraví a pevnosti kostí a má také příznivý vliv na vývoj plodu dítěte.

Kaki je chutné samo o sobě, slupka se může konzumovat, ale většinou se velmi snadno loupe nebo okrajuje.  Kaki má pevnou sladkou oranžovou dužinu bez pecek a jadérek. Můžete ho použít na mnoho způsobů jak při přípravě salátů, dezertů ale také zavařenin či marmelád. Skvělé je v kombinaci se sladkou rýži nebo jako součást sladkých omáček k masu. Vyzkoušet můžete i netradiční štrůdl s kaki.

 

Abychom si na kaki opravdu pochutnali je důležitý správný výběr. Ovoce musí být zralé, to znamená, že na sobě nemá ani kousek zeleného a barva by měla být sytě oranžová až načervenalá.  Dá se říci, že čím měkčí plod je, tím sladší bude. Na nezralém ovoci si moc nepochutnáte, je totiž trpké. Zralé ovoce pak ukládejte v lednici, docela rychle se totiž kazí. To nedozrálé naopak uložte na teplé místo v kuchyni, kde může dozrávat až dva týdny.

 

Právě v těchto dnech ve slunné Valencii kaki dozrává. Neváhejte, až ho uvidíte na pultech obchodů a vyzkoušejte ho. Vždyť je to přece pokrm bohů, tak nemůže chutnat špatně.

Lahodné smoothie recepty (i z kaki) naleznete zde.

 

 

ainfoadmin Written by:

Be First to Comment

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *