Jaké dřevo na terasu zvolit

Pokud se rozhodneme pořídit si terasu, měli bychom se kromě svého vkusu či představ řídit především vlastnostmi materiálu, který hodláme koupit a v neposlední řadě náročností jeho údržby. Jestliže nám vyhovuje na terasu více dřevo, než plast, nebo jiné materiály, můžeme si vybírat z rozmanitých druhů tuzemských nebo exotických dřevin, kterých je na trhu dostatečné množství. V takovém případě jistě oceníme důležité informace, týkající se používaného dřeva na terasu.

Dřeviny, pocházející z našich evropských oblastí, nejsou na dlouhodobé použití v exteriérech zrovna nejvhodnější, pokud je ovšem předem tepelně neupravíme.  Zde máme na mysli především termickou úpravu, jejíž metoda pochází z Číny a je dále zajímavostí, že ji rovněž využívali již Vikingové při úpravě dřeva, které používali na stavbu jejich lodí.

Tato metoda je založena pouze na působení tepla, páry a vody. Ve dřevě se při tomto způsobu ošetření spouští různé reakce, kdy se mění struktura, která poté reaguje méně na vlhkost i sucho. Snižuje se tím výrazně případné nafukování nebo sesychání dřeva, vznik různých trhlin a podobně. Takto upravené dřevo je mnohem odolnější proti napadání různými houbami. Dřevěné desky, upravené termickou úpravou, je poté možno použít ve venkovním prostředí při budování terasových podlah, zahradních chodníčků, nebo i k výrobě zahradního nábytku. Ve vnitřním prostředí je možno takto upravený materiál použít například k výrobě sanitárního zařízení. Terasové desky je následně potřebné ošetřovat v pravidelných intervalech olejem, aby si zachovaly svoji barvu.

Dřevinami, pocházejícími z Evropy, které se nejčastěji používají ve venkovních prostorách jsou například borovice zvaná douglaska, dub, červený smrk nebo třeba akát, jehož dřevo se tvrdostí a dalšími vlastnostmi, především hustotou a dlouhou životností směle vyrovná exotickým dřevinám.
Z exotických dřevin se mezi hojně užívané dřevo řadí zvláště bangkirai, massaranduba, cumaru a ipe.

Bangkirai je tropické dřevo, které je velmi těžké, jeho tvrdost je cca o 50 % větší než u dubu. Dřevo z tohoto stromu se velmi hodí k výrobě teras, zahradních cest, cest kolem bazénů, nebo k výrobě balkonů. Při použití ve vnitřních prostorách se potom hodí například k výrobě koupelnového nábytku, saun nebo zimních zahrad.

Desky na terasu ze dřeva massaranduba mají přímý až točitý průběh vláken, velmi vysoké hustoty a jsou dosti odolné proti různým dřevokazným houbám a hmyzu.

Cumaru je dřevo, z něhož vyrobené desky mívají matné tóny, hladký povrch, včetně rovnoměrné a jemné textury.

Desky, vyrobené z exotického dřeva ipe mají navíc tu výhodu, že velmi minimálně sesychají, nemají téměř žádné otvory po škůdcích a mají krásnou kresbu dřeva včetně hladkého povrchu.

Jako nejtěžší dřevina na světě je považován guajak, který se nejvíce nachází v Jižní Americe a Karibiku. Za nejtěžší dřevinu v České republice je považován zimolez obecný, což je keř, který dnes nemá již prakticky žádné průmyslové využití. Proto je potřeba spíše zmínit používanější domácí dřeviny, které mají nejtěžší dřevo a těmi jsou akát a habr. Za domácí dřevinu s nejlehčím dřevem je považován smrk.

Tvrdost dřeva je v podstatě definovaná jako schopnost materiálu odolávat vnikání cizích těles.

Pokud tedy zvažujete pořídit si novou dřevěnou terasu a hledáte bližší informace či vhodnou inspiraci, navštivte Tatransky profil.

Autor Ainfo Written by:

Be First to Comment

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *